Okulary do pracy przy komputerze – jak je wybrać?

Okulary do komputera – modny look i zdrowe oczy!

Okulary do pracy przy komputerze to absolutne must have dla każdego, kto na co dzień spędza sporo czasu przed ekranem. I nie chodzi tu wyłącznie o Twoje zadania zawodowe. Po pracy bowiem zasiadasz do oglądania filmu, przeglądasz media społecznościowe na telefonie, odpisujesz na maile i wiadomości na komunikatorze… W efekcie niemal cały czas Twoje oczy są przeciążone i narażone m.in. na odblaski od ekranów. Ratunek – to okulary z antyrefleksem lub inne szkła do komputera. Jak je wybrać, żeby chronić wzrok i uniknąć dolegliwości?

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego potrzebujesz okularów ochronnych do komputera?
  • Co to są okulary antyrefleksyjne?
  • Kiedy przydadzą Ci się okulary zerówki do komputera?
  • Co jeszcze możesz zrobić dla swoich oczu?

Okulary ochronne do komputera – czy są mi potrzebne?

Być może sądzisz, że okulary do komputera zupełnie nie są Ci potrzebne – ale spróbujemy Cię przekonać do zmiany zdania! Zacznijmy od stwierdzenia, którego nikt za bardzo nie lubi, ale nie da się mu zaprzeczyć: młodość nie trwa wiecznie. Proces starzenia się organizmu dotyka także naszego wzroku – powyżej 40. roku życia większość osób zaczyna odczuwać pewne niekorzystne zmiany dotyczące jakości widzenia.

To jednak nie wszystko. Jeśli bowiem w pracy spędzasz sporo czasu przed komputerem, Twoje oczy są silnie narażone na przemęczenie, co czasem skutkuje m.in. zamglonym, niewyraźnym widzeniem. Może to być wynikiem:

  • rzadszego mrugania i w konsekwencji – niedostatecznego nawilżenia oka,
  • emisji odblasków od monitora,
  • zwiększonego promieniowania elektromagnetycznego.

Dodatkowo jeśli pracujesz w biurze, może się tam unosić znacznie więcej kurzu w powietrzu. Niezależnie od wysiłków ekipy sprzątającej są to po prostu zwykle rozległe powierzchnie, w których znajduje się jednocześnie wiele osób. Biuro znacznie łatwiej i szybciej ulega więc zanieczyszczeniu niż np. Twoje mieszkanie. Ponadto nierzadko działa tam klimatyzacja, która w lecie bywa co prawda błogosławieństwem, ale jednocześnie mocno osusza powietrze i sprawia, że oczy szybciej się męczą.

Zobacz też: Zbadaj swój wzrok!

Ale praca przy komputerze to niejedyny moment w ciągu dnia, kiedy narażasz oczy na niekorzystny wpływ ekranów. Pamiętaj bowiem, że obecnie gros czasu spędzamy przed monitorem czy wyświetlaczem telefonu. Media społecznościowe, komunikatory internetowe, czytanie wiadomości w serwisach informacyjnych, platformy streamingowe – to wszystko dzieje się w przestrzeni online i angażuje Twój wzrok być może bardziej, niż byłbyś w stanie przypuścić.

Czas przy komputerze – badanie 2020 r.

Myślisz, że okulary do komputera nie są dla Ciebie, bo nie pracujesz dużo przed ekranem? Cóż – mamy dla Ciebie ciekawe dane. Badanie Four Fundamental Shifts in Media & Advertising During 2020* wykazało, że w ogarniętym pandemią roku 2020 spędzaliśmy przed ekranami komputera i telefonu prawie… 7 godzin dziennie! Ale uwaga: nie wliczano do tego czasu pracy ani nauki przed komputerem! Wspomniane 7 godzin dziennie to zatem tylko działania poza obowiązkami zawodowymi i edukacyjnymi (social media, filmy i seriale, serwisy informacyjne etc.).

Czy jesteś już w stanie uwierzyć, że szkła do komputera to całkiem niezły pomysł? W takim razie czytaj dalej o tym, jakie okulary wybrać, żeby zatroszczyć się o swój wzrok i sprawić, iż Cię nie zawiedzie – szczególnie w tak istotnych momentach jak kończenie prezentacji w PowerPoincie, wysyłanie CV do wymarzonego pracodawcy czy… kluczowa akcja w Twoim ukochanym serialu!

Okulary antyrefleksyjne – co to właściwie jest?

Kiedy zaczynasz szukać informacji o wyborze okularów do pracy przy komputerze, zapewne usłyszysz przede wszystkim wskazówkę, że mają to być szkła z antyrefleksem. Ale co to właściwie znaczy? Antyrefleks w okularach to specjalna powłoka, której budowa i zabarwienie sprawiają, że oczy są chronione przed niepożądanym promieniowaniem emitowanym przez ekrany – takimi jak odblaski (czyli właśnie refleksy), cienie czy „mroczki”. Okulary antyrefleksyjne umożliwiają bardziej przejrzyste widzenie – wzmacnia się kontrast, a przepuszczalność światła nie jest obniżona.

Okulary do komputera z antyrefleksem to niejedyna możliwość. Istnieją także inne powłoki szkieł chroniących oczy – m.in. antyelektromagnetyczna, hydrofobowa, antystatyczna. Pozwalają one nie tylko zredukować odbicia i poprawić komfort widzenia, lecz także np. zmniejszyć przyciąganie pyłków. Jeśli jesteś zainteresowany takimi okularami, umów się na konsultację w profesjonalnym salonie i dowiedz się więcej na ich temat.

Brzmi świetnie? Owszem – dlatego warto wiedzieć, że antyrefleksyjne okulary to teraz w zasadzie standard. Powłoką tą pokrytych jest większość szkieł – do pracy przy komputerze, ale i do korekcji wzroku. Jeśli więc chcesz wybrać okulary z filtrem do komputera, musisz się oczywiście upewnić, czy dany model zawiera antyrefleks – niemniej możesz założyć, że nie będzie Ci trudno go znaleźć.

Okulary do komputera zerówki – czy to ma sens?

Okulary zerówki do komputera okażą się dla Ciebie świetną opcją, jeśli nie masz wady wzroku, ale chcesz zadbać o komfort i bezpieczeństwo oczu podczas długich godzin spędzanych przed ekranem. Zerówki do komputera mają bowiem specjalną powłokę blue blocker, neutralizującą tzw. niebieskie światło, które emitują urządzenia z ekranem. Zależnie od marki, tego typu ochrona może występować także pod innymi nazwami. Przykładowo: w wyjątkowej kolekcji Ray-Ban Everglasses zaprojektowano m.in. model z soczewkami wyposażonymi w filtr blue light. Dzięki okularom zerówkom Ray-Ban znacznie zmniejszasz więc narażenie na niebieskie światło pochodzące z urządzeń cyfrowych (zgodnie z aktualnymi dowodami naukowymi – o min. 20% w przedziale 380–450 nm!).

Oczywiście w specjalny filtr chroniący przed niebieskim światłem bywają też wyposażone okulary antyrefleksyjne do komputera. Jeśli więc chcesz znaleźć dla siebie zerówki, które możliwie najpełniej ochronią Cię przed niekorzystnym wpływem promieniowania z ekranów, wybierz się do najbliższego salonu optycznego. Specjalista z pewnością doradzi Ci, jakie okulary do komputera lub jakie szkła do okularów wybrać.

Okulary do komputera – czy warto i co jeszcze możesz zrobić dla swoich oczu?

Na pierwsze pytanie w zasadzie już odpowiedzieliśmy – tak, naprawdę warto. Dzięki odpowiednio dobranym okularom do komputera redukujesz możliwość wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak bóle głowy, bolesność oczu, ich pieczenie czy uczucie piasku w oczach. Ale codzienna ochrona to nie wszystko – równie ważny jest bowiem aspekt profilaktyczny. Jeśli pracujesz przy komputerze (i/lub uwielbiasz spędzać czas online), musisz zacząć myśleć o tym, by zapewnić sobie zdrowie i dobry wzrok. Poza tym pamiętaj, że okulary dobrze dopasowane do kształtu twarzy dodadzą Ci szyku i zapewnią modny, interesujący wygląd!

Co poza okularami możesz zrobić dla swoich oczu? Przede wszystkim pamiętaj o regularnych przerwach w pracy przy komputerze. Oderwij wzrok od monitora, wykonaj ćwiczenia oczu, wyjrzyj przez okno. Zadbaj też o odpowiednie stanowisko do pracy i oświetlenie dostosowane do pory dnia, położenia biurka w pokoju etc. Staraj się pamiętać o częstym mruganiu, a jeśli już czujesz suchość w oczach, sięgnij po nawilżające krople do oczu. Na jakość wzroku możesz wpłynąć także dietą – to nie mit! Warzywa i owoce bogate w witaminy A, C i E pozwalają wzmocnić wzrok i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie tego zmysłu. Duże znaczenie mają też takie minerały jak cynk, selen, mangan czy miedź.

Czytaj też: Filtry w okularach przeciwsłonecznych – czym się kierować?

 

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!