Okulary przeciwsłoneczne z filtrem – jak je wybrać?

Okulary z filtrem UV to już nie tylko niezbędnik każdego plażowicza – to jedno z podstawowych akcesoriów, które powinno się mieć pod ręką przez cały rok. Ten stylowy dodatek jednocześnie pełni bardzo ważną funkcję – chroni wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlatego zanim ruszysz wybierać nową parę, zgodną z tegorocznymi trendami, przeczytaj, jak działają filtry w okularach i jaki poziom ochrony wybrać.

Z tekstu dowiesz się:

  • Dlaczego należy chronić oczy dobrymi okularami z filtrem?
  • Jak działają filtry w okularach przeciwsłonecznych?
  • Czym jest filtr polaryzacyjny?
  • Na jakie okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV warto zwrócić uwagę?

Okulary z filtrem UV – modny dodatek i niezbędna ochrona dla oczu

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem z roku na rok zyskują na popularności. I dobrze, bo wzrok mamy tylko jeden, więc zdecydowanie warto o niego odpowiednio zadbać. Niestety to, że okulary słoneczne mają przyciemniane szkła, nie gwarantuje jeszcze prawidłowej ochrony. Intensywna ekspozycja na światło słoneczne bez odpowiedniego zabezpieczenia może skończyć się podrażnieniem, zaczerwienieniem i innymi przykrymi dolegliwościami, a długofalowo – nawet uszkodzeniem wzroku. Dlatego zamiast kupować pierwszą lepszą parę na ulicznym stoisku warto wybrać się do salonu optycznego i zapytać sprzedawcę o filtry lub poszukać tej informacji w profesjonalnym sklepie online.

Na szczęście minęły już czasy, gdy trzeba było wybierać pomiędzy stylem a zdrowiem. Obecnie wiele marek – zarówno premium, jak i casualowych – oferuje kolekcje okularów słonecznych z filtrem, które wpisują się w najnowsze trendy. Dzięki temu możesz upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu, a co lepsze – moda na okulary trwa cały rok.

Warto wiedzieć

Okulary przeciwsłoneczne z przypadkowego źródła mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Źrenica oka działa bowiem jak przysłona w aparacie fotograficznym – kontroluje, ile światła wpuszcza do wnętrza oka, poprzez rozszerzanie się lub zmniejszanie w zależności od warunków zewnętrznych. Jeśli więc zakładasz ciemne okulary bez filtra, szczególnie w słoneczny dzień, do oka wpada więcej szkodliwego promieniowania niż w momencie, gdy nie masz na sobie żadnych szkieł.

Filtry UV w okularach – jaką ochronę wybrać?

Istnieją trzy typy promieniowania ultrafioletowego: UVA, UVB i UVC. Tym ostatnim nie musisz zaprzątać sobie głowy, gdyż jest ono blokowane przez warstwę ozonową. Skupmy się na dwóch pierwszych, bo to właśnie przed nimi chronią filtry w okularach przeciwsłonecznych.

Optymalnym zabezpieczeniem dla oczu są okulary z filtrem UV 400, który blokuje 99-100% szkodliwych promieni docierających do Ziemi. Sama nazwa „filtr UV 400” odnosi się do długości fali UVA, która sięga aż 400 nanometrów. Jako że fala UVB jest krótsza (do 315 nm), okulary z takim filtrem w pełni chronią przed oboma typami promieniowania – i na takie najlepiej się zdecydować.

Oprócz tego w salonach optycznych mających w asortymencie okulary przeciwsłoneczne możesz zetknąć się z podziałem na 5 poziomów przyciemnienia. Te oznaczenia nie mówią o ochronie UVA i UVB, a o ilości światła przepuszczanego przez szkło:

  • UV 0 – przepuszcza światło słoneczne aż w 80-100%, zatem stanowi bardzo niskie zabezpieczenie,
  • UV 1 – przepuszcza światło w 18-80%, więc zapewnia ograniczoną ochronę dla wzroku,
  • UV 2 – przepuszcza światło w 18-43% i stanowi już dobrą ochronę przed oślepiającym blaskiem słońca,
  • UV 3 – przepuszcza zaledwie 8-18% światła i tu można już mówić o wysokim zabezpieczeniu,
  • UV 4 – przepuszcza jedynie 3-8% światła, tym samym zapewniając najwyższą możliwą ochronę.

Tu jednak bardzo ważna uwaga. Wbrew pozorom okulary przeciwsłoneczne z filtrem najwyższej kategorii nie zawsze są najlepszym wyborem. Ochrona UV 4 świetnie nadaje się np. na plażę czy do jazdy na nartach, ponieważ takie szkła chronią przez ekstremalnie oślepiającym blaskiem słońca. Jednak te same okulary będą już nieodpowiednie do jazdy samochodem, gdyż mogą utrudniać widzenie na drodze.

Filtr UV w okularach trzeba zatem dobrać do warunków, w jakich będziesz użytkować daną parę, a także do pogody. W pochmurne dni wystarczająca będzie ochrona na poziomie 1-2, w słoneczne – zdecydowanie lepiej wybrać 3 lub 4.

A może okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym?

Jeśli lubisz aktywności na świeżym powietrzu, takie jak bieganie, jazda na rowerze, wycieczki górskie czy narciarstwo, warto dodatkowo zdecydować się na okulary z filtrem polaryzacyjnym. Ten rodzaj filtra niweluje wszystkie niepożądane odblaski, które mogą pojawiać się w podczas ruchu. Z tego samego powodu okulary z tym typem filtra poleca się kierowcom. Polaryzacja może poprawiać jakość widzenia nawet o 75%.

Aby ułatwić Ci zakup odpowiednich okularów z filtrem UV, przygotowaliśmy krótką ściągawkę graficzną podsumowującą powyższe informacje:

 

O czym pamiętać, wybierając okulary przeciwsłoneczne z filtrem?

  • Filtr UV 400 – zawsze
  • Pochmurne dni – UV 1-2
  • Słoneczne dni – UV 3-4
  • Sporty na świeżym powietrzu – polaryzacja
  • Plaża, tereny ośnieżone – UV 4
  • Kierowcy – maks. UV 3 + polaryzacja

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – znajdź swoją parę

Kiedy wiesz już, jak działają filtry w okularach przeciwsłonecznych, pora wybrać idealne oprawki. Ze stylem nie warto chodzić na kompromisy – okulary powinny podobać się na tyle, byś nie chciał się z nimi rozstawać. A jeśli dodatkowo dopasujesz je do kształtu twarzy, staną się prawdziwą ozdobą. W Trendy Opticians znajdziesz okulary na każdą okazję: codzienne, plażowe, sportowe, a także do bardziej wyszukanych stylizacji. Oto kilka naszych podpowiedzi.

Okulary przeciwsłoneczne męskie z filtrem UV:

  • RAY-BAN RB 3025 001/3F – klasyczne awiatorki z niebieskimi soczewkami w gustownej złoconej oprawie ze stali nierdzewnej mogą być stylowym dodatkiem na mniej słoneczne dni;
  • LEVIS LV5005/S 807 – ten model z dyskretną oprawką o modnym, zaokrąglonym kształcie znakomicie podkreśli delikatne rysy twarzy; zastosowany filtr UV 3 sprawia, że okulary nadają się na bardzo słoneczną pogodę;
  • UNOFFICIAL UNSM0022P – okulary o kwadratowym kształcie i niekonwencjonalnym wykończeniu będą idealne dla fanów futuryzmu w modzie oraz dla mężczyzn z okrągłymi i owalnymi rysami twarzy; powłoka polaryzacyjna eliminuje wszelkie odblaski, dzięki czemu okulary sprawdzą się również podczas aktywności fizycznej na powietrzu.

Okulary przeciwsłoneczne damskie z filtrem UV:

  • VOGUE VO5338S – szylkretowe okulary w stylu retro z filtrem UV 3; model pasuje zarówno do stylizacji casualowych, eklektycznych, jak i bardziej awangardowych, a duża powierzchnia szkieł nie tylko dobrze chroni przez słońcem, lecz także dodaje tajemniczości;
  • PRIVE REVAUX THE RIVIERA C50 – metalowe okulary przeciwsłoneczne o okrągłym kształcie, po bokach wykończone złotem bez wątpienia pozwolą Ci wyróżnić się z tłumu; soczewki zabarwione na kolor szary wiernie oddają naturalne odcienie, a filtr UV 3 chroni wzrok nawet w słoneczne dni;
  • POLAROID PLD 6153/G/S – damskie okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym wyróżniające się wyrazistym, nieregularnym kształtem; elastycznie i lekkie, doskonale sprawdzą się zarówno na wakacje na łonie natury, jak i do miasta

Czytaj też: Jakie okulary przeciwsłoneczne będą modne w tym sezonie?

 

 

 

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!