Moje pierwsze soczewki – poradnik dla początkujących

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który może ułatwić życie niejednej osobie. Ich bezproblemowa obsługa wymaga jednak pewnej wprawy i odpowiedniego podejścia. Jak założyć soczewki, żeby nie podrażnić oczu? Jakie rodzaje soczewek kontaktowych będą najlepsze dla Twojej wady wzroku i stylu życia? Przeczytaj nasz krótki poradnik dla początkujących i rozpocznij nowe życie bez okularów!

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Czy soczewki kontaktowe to alternatywa dla okularów?
  • Jakie są zalety soczewek kontaktowych?
  • Jak założyć soczewki?

Rodzaje soczewek kontaktowych – alternatywa dla okularów

Chociaż szkła kontaktowe popularność zyskały dopiero w przeciągu ostatnich kilku, kilkunastu lat, to ich prototyp stworzył nie kto inny niż Leonardo da Vinci, a pierwsze soczewki kontaktowe, które można było nosić po kilka godzin dziennie, powstały już w XIX wieku. Początkowo były wykonywane z nadmuchanego szkła, ale współcześnie wykorzystuje się do tego oczywiście dużo bezpieczniejsze materiały medyczne. Ze względu na wykonanie wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje soczewek kontaktowych:

  • hydrożelowe – są miękkie i delikatne, chociaż zawarta w nich woda paruje i przez to przy dłuższym noszeniu mogą być niekomfortowe i wysuszać oko,
  • silikonowo-hydrożelowe – są ulepszoną wersją soczewek hydrożelowych. Przez cały czas stosowania utrzymują ten sam poziom zawartości tlenu, co jest dla oka bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.

Istnieją także soczewki twarde, znacznie trwalsze niż miękkie. Stosuje się je jednak niemal wyłącznie w przypadku określonych przypadłości i szczególnych wad wzroku.

Technologia rozwija się na tyle szybko, że nawet jeśli dziesięć lat temu okulista lub optometrysta poinformowali Cię, że musisz pozostać przy okularach, to prawdopodobnie dziś zmieniliby zdanie. Rodzajów soczewek kontaktowych jest obecnie tak wiele, że mogą być nimi korygowane nawet skomplikowane wady wzroku. I chociaż używano ich przede wszystkim w przypadku problemów z widzeniem do bliży lub do dali, to teraz bez problemu kupisz także inne rodzaje:

  • sferyczne – korygują krótkowzroczność lub nadwzroczność,
  • toryczne – korygują krótkowzroczność i nadwzroczność, a jednocześnie także astygmatyzm,
  • progresywne (mutlifokalne) – dla osób, które potrzebują dodatkowej korekcji na bliskie odległości.

Soczewki kontaktowe można podzielić także ze względu na czas noszenia. Nie różnią się skutecznością, ale w zależności od tego, co wolisz, możesz wybrać takie jedno- lub wielorazowe. Wyróżnia się:

  • jednodniowe – nazywane też jednorazowymi. Po użyciu po prostu wyrzuca się je do śmieci. Nie potrzebują płynów, pojemników do przechowywania, nie trzeba ich też myć;
  • wielokrotnej wymiany: tygodniowe, dwutygodniowe i miesięczne – po wyjęciu z oczu należy je wypłukać specjalnym płynem i umieścić w pojemniku. Można nosić je przez określoną liczbę dni od otwarcia opakowania (7 w przypadku tygodniowych, 14 – dwutygodniowych, 30 – miesięcznych).

Zalety i wady, czyli co warto wiedzieć, zanim kupisz pierwsze soczewki kontaktowe

Zdecydowałeś się na to, by kupić pierwsze soczewki kontaktowe? To oczywiście nie jest nieodwracalna decyzja i jeśli rozwiązanie nie będzie Ci pasować, zawsze możesz wrócić do okularów. Przed zakupem warto jednak zapoznać się z wadami i zaletami tego rozwiązania, by podejść do sprawy świadomie.

Podstawową zaletą soczewek kontaktowych jest ich uniwersalność i swoboda. Można w nich uprawiać sporty: pływać (chociaż nie w każdych), boksować czy grać w siatkówkę. Bez problemu założysz na nie kask lub maskę zasłaniające twarz. Nawet chodzenie po górach czy szybka jazda na rowerze w soczewkach jest wygodniejsza – okulary zsuwają się ze spoconego nosa, pozostawiają blady ślad na opalonej twarzy, wymagają powściągliwości i powstrzymywania się od gwałtownych ruchów.

Soczewki kontaktowe świetnie sprawdzą się latem, gdy możesz nosić modne okulary przeciwsłoneczne i nie przejmować się złym widzeniem, ale i zimą, bo nie parują po wejściu do ciepłego pomieszczenia. Koniec z wiecznym przecieraniem szkieł, noszeniem ze sobą futerału i specjalnych szmatek. Soczewki zakładasz rano i zdejmujesz dopiero przed pójściem spać. To także dużo wygodniejszy – i bezpieczniejszy – wybór dla kierowców: nie ograniczają pola widzenia, nie zniekształcają obrazu w strefie peryferyjnej i nie odbijają refleksów światła. Świetnie sprawdzą się więc także jako alternatywa dla okularów do pracy przy komputerze.

Soczewki są jednak droższym rozwiązaniem – zwłaszcza jeśli potrzebujesz modeli torycznych lub progresywnych. Każdorazowy zakup opakowania szkieł kontaktowych i płynu to koszt, który w dłuższej perspektywie przekroczy cenę kupowanych raz na kilka lat okularów. Noszenie soczewek wymaga też większej dyscypliny – musisz zachować odpowiedni poziom higieny podczas zakładania i ściągania, nie powinieneś ulegać pokusom związanym z tym, by położyć się w nich spać albo wejść pod prysznic. Należy je zdjąć nawet na czas krótkiej drzemki, by zapobiegać powstawaniu infekcji.

Na początku przygody z soczewkami kontaktowymi obawy budzą niewątpliwie potencjalne trudności z ich zakładaniem. Dla wielu osób nie do przejścia wydaje się sam fakt konieczności „włożenia sobie czegoś do oka”. Staje się to barierą nie do przekroczenia, która sprawia, że bez żalu spędzają życie w okularach korekcyjnych. Rzeczywiście, początki nauki tego, jak zakładać i zdejmować soczewki, mogą być trudne, ale większość użytkowników szybko nabiera wprawy.

Jak założyć soczewki i jak je później zdjąć – krótki poradnik

Przed przystąpieniem do zakładania soczewek przede wszystkim zapoznaj się z informacją producenta znajdującą się na opakowaniu. Mogą tam być umieszczone ważne wskazówki dotyczące tego, jaką żywotność ma produkt i czy nie wymaga specjalnych sposobów pielęgnacji.

Następnie postępuj według poniższej instrukcji:

Aby nie pomylić się i nie założyć soczewek na odwrót, zawsze zaczynaj zarówno zakładanie, jak i ściąganie od tego samego oka.

Przed ściągnięciem soczewek wielokrotnej wymiany przygotuj sobie pojemniczek do przechowywania oraz specjalny płyn, który kupisz m.in. w salonach Vision Express. Następne postępuj zgodnie z grafiką:

Pamiętaj, że soczewki nie mogą mieć kontaktu z wodą ani śliną. Nie powinno się też nosić ich bez przerwy – dlatego dobrze mieć parę okularów i zakładać ją rano i wieczorem, na czas pobytu w domu, sprzątania czy oglądania telewizji, a także wtedy, gdy jesteś chory lub bardzo zmęczony. Higiena i uważność wystarczą, by cieszyć się komfortem widzenia od pierwszego do ostatniego dnia ważności soczewek kontaktowych (wg zaleceń producenta).

Aby dobrać idealne soczewki kontaktowe, które będą odpowiadać Twoim oczekiwaniom i trybowi życia, odwiedź najbliższy salon Trendy Opticians, gdzie zbada Twój wzrok.

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!