Dobór okularów do kształtu twarzy

Kształt twarzy a zakup idealnych okularów – jak dobrać oprawki?

Dopasowanie okularów nie musi być trudnym zadaniem. Perfekcyjnie dobrane okulary powinny podkreślać kształt twarzy i mocno z nim korespondować. Jak zatem rozpoznać, czy ma się okrągłą, prostokątną czy może trójkątną twarz? Aby ułatwić Ci wybór oprawek okularowych lub przeciwsłonecznych, zebraliśmy w jednym artykule wszystkie potrzebne informacje na ten temat.

Z artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób możesz sprawdzić, jaki jest Twój kształt twarzy?
  • Jak dopasować okulary do kształtu twarzy?

Na czym polegają podstawowe zasady dotyczące wyboru okularów?

Rodzaje twarzy: sprawdź, jaki jest Twój kształt!

Okulary korekcyjne czy przeciwsłoneczne są świetnym dopełnieniem wizerunku i elementem, który podkreśla urodę. Trzeba tylko wiedzieć, jakie oprawki pasują do Twojego kształtu twarzy. Dobrze dobrane okulary mogą nawet pomóc Ci optycznie wysmuklić twarz, skorygować jej ostre rysy czy nadać bardziej pogodnego charakteru. Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać idealne oprawki okularowe, na początek przyjrzyj się własnemu odbiciu w lustrze. Zepnij włosy, odsłoń czoło i spróbuj ocenić, czy kości policzkowe są widoczne, czy masz szeroko rozstawione oczy i w jaki sposób zarysowana jest Twoja broda.

Może uda Ci się też dostrzec, która część twarzy jest najszersza albo czy jesteś posiadaczem niskiego bądź wysokiego czoła. Jeżeli masz z tym problem, pomocne będzie np. użycie kostki mydła i obrysowanie na lustrze owalu odbijającej się w nim twarzy albo zrobienie selfie i zastosowanie tradycyjnego edytora do obróbki zdjęć, z pomocą którego wyznaczysz swój unikalny kształt. Kolejny krok to porównanie obserwacji z poniższymi opisami, co pozwoli Ci dopasować oprawki do wyglądu i cieszyć się modnym lookiem zarówno w trakcie pracy przy komputerze, jak i na co dzień.

Czy wiesz, że…

Okulary coraz częściej traktowane są nie tylko jako sposób na skorygowanie wady wzroku czy ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, ale także jako element własnego stylu. Dzisiaj modne oprawki są częścią biżuterii, a nawet ozdobą podkreślającą charakter właściciela, dlatego warto przed ich zakupem wiedzieć, w jaki sposób dopasować je do wyglądu.

Twarz prostokątna, owalna, a może okrągła? Jak to rozpoznać?

Możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów twarzy. Ustalenie, który z nich najbardziej pasuje do Ciebie, pozwoli nie tylko wybrać idealne oprawki, ale przede wszystkim sprawi, że zapewnisz sobie wygodę noszenia okularów na co dzień – bez potrzeby ich poprawiania czy zdejmowania z powodu bolesnych otarć lub odciśnięć – oraz oczywiście nienaganny wygląd.

Twarz okrągła – charakteryzuje się niskim czołem, pełnymi policzkami i lekko zaokrąglonym podbródkiem. Szerokość i wysokość twarzy są do siebie bardzo zbliżone. Jakie okulary do okrągłej twarzy sprawdzą się w szczególny sposób? Najbardziej pasującymi oprawkami będą modele optycznie wydłużające i wyszczuplające rysy twarzy. W tym przypadku sprawdzą się np. oprawki prostokątne czy te o tradycyjnym, bardziej pełnym kształcie.

Twarz trójkątna – najbardziej widoczne cechy tego kształtu twarzy to szerokie i wysokie czoło, a także łagodna linia szczęki i mocno zarysowany podbródek. Jeśli to Twój typ, oprawki w kształcie kociego oka, migdałka, bez dolnej krawędzi czy modne awiatorki będą najlepszym wyborem! Te same zasady dotyczą tych, którzy mają twarz w kształcie serca.

Twarz kwadratowa – to najczęściej ostry i szeroki podbródek, a także mocno zarysowana szczęka, dlatego dobrze wyglądające oprawki to te, które optycznie wydłużą i zaokrąglą Twoje charakterystyczne rysy. Okulary owalne, z mocno zaakcentowanymi brzegami, a także tradycyjne awiatorki będą tutaj w sam raz!

Twarz prostokątna – pionowa linie podbródka, policzków oraz skroni są tej samej długości. Kształt twarzy charakteryzuje także wysokie czoło. Aby optycznie poprawić proporcje, warto zdecydować się na okulary owalne (najlepiej typu kocie oko), które mają lekko zaznaczone krawędzie. Pociągła twarz dobrze będzie prezentować się także w modelach z żyłką zamiast metalowych czy plastikowych oprawek, co doda Twojej buzi niezwykłej lekkości.

Twarz diamentowa – punkty wzdłuż czoła i żuchwy są do siebie nieco bardziej zbliżone niż w przypadku twarzy owalnej. Dlatego do typowo kanciastych kształtów najlepiej pasują okulary okrągłe (tzw. lenonki) i te z wyraźnie zaznaczoną górną linią, która przylega do czoła i podkreśla brwi.

Kształt twarzy a okulary – co jeszcze warto wiedzieć przez zakupem idealnego modelu?

Kształty oprawek mogą być naprawdę przeróżne. Decydując się na swój wymarzony i najlepiej pasujący do Ciebie model, warto pamiętać jeszcze o kilku podstawowych kwestiach, które ułatwią dopasowanie okularów. Optycy zazwyczaj doradzają, aby do łagodnych rysów twarzy dobierać oprawki bardziej finezyjne i zdecydowane, w mocnych kolorach, które sprawią, że buzia od razu zostanie zauważona.

Z kolei w przypadku ostrych, bardzo charakterystycznych rysów, warto decydować się na nieco bardziej stonowane okulary. Oprawki muszą też idealnie leżeć zarówno na filigranowej, jak i bardziej masywnej twarzy. Nie mogą jednak wychodzić poza linię brwi i zbyt mocno opierać się na policzkach. Jeśli nie jesteś w stanie zapamiętać wszystkich zasad i dobrych praktyk związanych z wyborem okularów korekcyjnych lub chroniących przed słońcem, zawsze warto poprosić o pomoc specjalistę z najbliższego salonu optycznego. Możesz również skorzystać z bogatej kolekcji w Trendy Opticians, wybrać modele według interesującego Cię kształtu, typu oprawy, producenta czy koloru i przymierzyć oprawki tradycyjne lub przeciwsłoneczne w wirtualnej przymierzalni.

Przeczytaj także: Filtry w okularach przeciwsłonecznych – czym się kierować?

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!